Skip to content

205 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1940

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block19.02
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L-2UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,712
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
19%
Improvement Value:$197,100
81%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,633+8.1%
2024$12,613+2.5%
2023$12,303-8.9%
2022$13,512+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft2,712DeedBook 3221, Page 82Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$287,929

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 2903, Page 167Recorded10/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940