Skip to content

204 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1934

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Dec 4, 2007

Property Information

Block35
Lot37
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,615
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
23%
Improvement Value:$151,500
77%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+8.1%
2024$10,174+2.5%
2023$9,924-2.3%
2022$10,162+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 2184, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1934