Skip to content

188-190 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block33
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T-1UG
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage2,636
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$117,800
72%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+8.1%
2024$8,412+2.5%
2023$8,205-2.3%
2022$8,402+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,636DeedBook 3434, Page 208Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1612, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1920