Skip to content

40 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block2.08
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,721
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
28%
Improvement Value:$143,700
72%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,170+8.1%
2024$10,334+2.5%
2023$10,080-2.3%
2022$10,322+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$339,740
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2002