Skip to content

84 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block2.12
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
26%
Improvement Value:$158,300
74%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,985+8.1%
2024$11,088+2.5%
2023$10,816-2.3%
2022$11,076+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 2372, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$308,940
DeedBook 1833, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 2002