Skip to content

34 Lambert Street

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block2.09
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
23%
Improvement Value:$184,300
77%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,404+8.1%
2024$12,401+2.5%
2023$12,096-2.3%
2022$12,386+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$382,500
DeedBook 1998, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$277,060
DeedBook 1820, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 2002