Skip to content

72 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2010

Property Information

Block2.12
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,883
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
22%
Improvement Value:$193,100
78%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,806+8.1%
2024$12,773+2.5%
2023$12,459-2.3%
2022$12,758+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$329,900
DeedBook 1868, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$282,415
DeedBook 1802, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2002