Skip to content

78 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$302,070
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block2.12
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
22%
Improvement Value:$193,100
78%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,806+8.1%
2024$12,773+2.5%
2023$12,459-2.3%
2022$12,758+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$302,070
DeedBook 1842, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2002