Skip to content

96 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$296,140
Last Sale Date
Jan 21, 2003

Property Information

Block2.12
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
25%
Improvement Value:$161,900
75%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+8.1%
2024$11,161+2.5%
2023$10,886-2.3%
2022$11,148+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$296,140
DeedBook 1850, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 2002