Skip to content

92 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$310,700
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block2.12
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
21%
Improvement Value:$196,500
79%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,968+8.1%
2024$12,923+2.5%
2023$12,605-2.3%
2022$12,908+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,700
DeedBook 1832, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2002