Skip to content

26-28 School St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block25
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-3UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,700
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
19%
Improvement Value:$137,700
81%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+8.1%
2024$8,799+2.5%
2023$8,583-2.3%
2022$8,789+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From: ASIMOGLOU, DIMITRIOS, VICTORIA, ELI

To: SCHERZER, REBECCA & JOHN, JR

Sq Ft2,700DeedBook 2830, Page 87Recorded2/5/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 2115, Page 247

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 1890, Page 275

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 1275, Page 29

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 1109, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1900