Skip to content

71 E Church St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2005

Property Information

Block25
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,856
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
17%
Improvement Value:$154,900
83%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+8.1%
2024$9,595+2.5%
2023$9,359-2.3%
2022$9,584+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1896, Page 39

Property Sale

Sale
$189,500
DeedBook 1786, Page 186

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 1676, Page 195

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1274, Page 340

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 954, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1900