Skip to content

37 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block8
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,834
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
28%
Improvement Value:$126,700
72%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,563+8.3%
2024$8,828+2.6%
2023$8,605-2.4%
2022$8,818+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901