Skip to content

43 Kinnaman Ave

Washington, NJ 07882

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2010

Property Information

Block2
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,650
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
36%
Improvement Value:$91,500
64%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+8.1%
2024$7,332+2.5%
2023$7,152-2.3%
2022$7,323+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951