Skip to content

359 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1951

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block2
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-F-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,320
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
38%
Improvement Value:$80,800
62%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+8.1%
2024$6,779+2.5%
2023$6,612-2.3%
2022$6,771+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,320DeedBook 3253, Page 200Recorded4/8/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 2703, Page 52Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 2576, Page 293Recorded10/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951