Skip to content

165 Van Buren St

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block61
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,276
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
35%
Improvement Value:$92,000
65%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+8.1%
2024$7,306+2.5%
2023$7,127-2.3%
2022$7,298+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,276DeedBook 3291, Page 307Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2415, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1950