Skip to content

304 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1952

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block35
Lot48
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,150
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
41%
Improvement Value:$69,000
59%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+8.1%
2024$6,025+2.5%
2023$5,877-2.3%
2022$6,018+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 2709, Page 1Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1329, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1952