Skip to content

11 S Pickel Ave

Washington, NJ 07882

Built 1947

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 7, 1995

Property Information

Block45
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-CB-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,125
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
35%
Improvement Value:$91,800
65%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+8.1%
2024$7,285+2.5%
2023$7,106-2.3%
2022$7,277+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1446, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1947