Skip to content

15 Valley View Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block41
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
37%
Improvement Value:$83,400
63%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,350+8.1%
2024$6,800+2.5%
2023$6,633-2.3%
2022$6,792+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft944DeedBook 3049, Page 67Recorded3/31/2020

Property Sale

Sale
$233,900
DeedBook 2085, Page 343

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2031, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1960