Skip to content

11 Valley View Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Aug 16, 2024

Property Information

Block41
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
39%
Improvement Value:$77,100
61%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+8.1%
2024$6,495+2.5%
2023$6,335-2.3%
2022$6,487+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000
Sq Ft1,188DeedBook 3448, Page 37Recorded9/3/2024

Property Sale

Sale
$148,200

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 2809, Page 242Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 2504, Page 156Recorded8/12/2013

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1683, Page 168

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1345, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1950