Skip to content

7 Valley View Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Aug 30, 2001

Property Information

Block41
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-ALL-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,716
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
32%
Improvement Value:$103,600
68%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+8.1%
2024$7,885+2.5%
2023$7,691-2.3%
2022$7,876+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1768, Page 119

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1478, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1950