Skip to content

74 Flower Ave

Washington, NJ 07882

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block44
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description1S&F-S
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,600
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
29%
Improvement Value:$124,900
71%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+8.1%
2024$9,084+2.5%
2023$8,860-2.3%
2022$9,073+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 1624, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1971