Skip to content

14 Sunrise Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Date
Oct 11, 2013

Property Information

Block44
Lot47
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage750
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
41%
Improvement Value:$69,200
59%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+8.1%
2024$6,066+2.5%
2023$5,917-2.3%
2022$6,059+0.1%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 2519, Page 133Recorded10/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950