Skip to content

88 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Nov 9, 2009

Property Information

Block6
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,256
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
39%
Improvement Value:$78,600
61%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,249+8.1%
2024$6,707+2.5%
2023$6,542-2.3%
2022$6,699+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 2288, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1930