Skip to content

22 Prosper Way

Washington, NJ 07882

Built 1978

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 3, 1999

Property Information

Block60
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,344
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
37%
Improvement Value:$91,500
63%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,115+8.1%
2024$7,508+2.5%
2023$7,323-2.3%
2022$7,499+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1661, Page 58

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 1476, Page 47

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 1119, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1978