Skip to content

185 Van Buren St

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block61
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1CPT
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,444
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
36%
Improvement Value:$97,800
64%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,478+8.1%
2024$7,844+2.5%
2023$7,651-2.3%
2022$7,834+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 1441, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 1348, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1950