Skip to content

169 Van Buren St

Washington, NJ 07882

Built 1970

Last Sale Price
$131,500
Last Sale Date
Jul 16, 1987

Property Information

Block61
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
36%
Improvement Value:$82,500
64%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244+8.1%
2024$6,702+2.5%
2023$6,537-2.3%
2022$6,694+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 1044, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1970