Skip to content

175 Van Buren St

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block61
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,563
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
32%
Improvement Value:$116,800
68%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+8.1%
2024$8,836+2.5%
2023$8,618-2.3%
2022$8,825+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$315,000
Sq Ft1,563DeedBook 3279, Page 323Recorded7/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$225,000
Sq Ft1,563DeedBook 3038, Page 221Recorded2/20/2020

Property Sale

SaleMulti
$108,100

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 2942, Page 273Recorded3/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$273,300
DeedBook 1981, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1950