Skip to content

170-172 Jefferson St

Washington, NJ 07882

Built 1924

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block66
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,204
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
33%
Improvement Value:$105,000
67%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,757+8.1%
2024$8,102+2.5%
2023$7,903-2.3%
2022$8,092+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,204DeedBook 3294, Page 257Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft2,204DeedBook 2989, Page 158Recorded8/23/2019

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2023, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1924