Skip to content

153-155 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block100
Lot32
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage2,286
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
21%
Improvement Value:$103,700
79%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+9.7%
2024$6,660+2.5%
2023$6,497-2.3%
2022$6,653+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,286DeedBook 3486, Page 265Recorded3/12/2025

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 1382, Page 75

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 970, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1920