Skip to content

44 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 2018

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block69
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,344
Acreage3.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
34%
Improvement Value:$106,600
66%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+8.1%
2024$8,309+2.5%
2023$8,104-2.3%
2022$8,299+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$370,000
Sq Ft1,344DeedBook 3218, Page 188Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$20,000

From:

To:

DeedBook 2646, Page 328Recorded10/27/2015