Skip to content

52 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 23, 2003

Property Information

Block69
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,700
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$131,400
72%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131+8.1%
2024$9,373+2.5%
2023$9,143-2.3%
2022$9,362+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1878, Page 78

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1576, Page 336

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 863, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1957