Skip to content

72 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jan 14, 2011

Property Information

Block69
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,048
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
41%
Improvement Value:$67,400
59%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,378+8.1%
2024$5,901+2.5%
2023$5,756-2.3%
2022$5,894+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 2359, Page 268

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1560, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1901