Skip to content

2-4 Flower Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block70
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,640
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
25%
Improvement Value:$139,300
75%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+8.1%
2024$9,657+2.5%
2023$9,420-2.3%
2022$9,646+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,640DeedBook 3356, Page 155Recorded6/21/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 2686, Page 111Recorded5/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920