Skip to content

12 Flower Ave

Washington, NJ 07882

Built 1987

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block70
Lot13.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,084
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
27%
Improvement Value:$143,500
73%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,053+8.1%
2024$10,225+2.5%
2023$9,974-2.3%
2022$10,214+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 2608, Page 330Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 2514, Page 168Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1835, Page 174

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 1564, Page 250

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 1031, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1987