Skip to content

7 Presidential Drive

Washington, NJ 07882

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block72
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage925
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
45%
Improvement Value:$60,300
55%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,093+8.1%
2024$5,637+2.5%
2023$5,499-2.3%
2022$5,631+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
Sq Ft925DeedBook 3529, Page 75Recorded10/6/2025

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft925DeedBook 3175, Page 176Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft925DeedBook 2727, Page 290Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2336, Page 28

Property Sale

Sale
$68,400
DeedBook 922, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1959