Skip to content

71 Railroad Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block79
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,076
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
24%
Improvement Value:$156,100
76%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,433+8.1%
2024$10,577+2.5%
2023$10,317-2.3%
2022$10,565+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft3,076DeedBook 2711, Page 232Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1830, Page 13

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1544, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1920