Skip to content

184 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block33
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-2UG
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage2,943
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
24%
Improvement Value:$142,100
76%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+11.0%
2024$9,355+2.6%
2023$9,119-2.4%
2022$9,344+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft2,943DeedBook 3382, Page 335Recorded10/25/2023

Property Sale

Sale
$127,200
DeedBook 1817, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1920