Skip to content

106 Myrtle Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block44
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,632
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
32%
Improvement Value:$112,500
68%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+8.1%
2024$8,593+2.5%
2023$8,382-2.3%
2022$8,583+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,632DeedBook 3418, Page 153Recorded4/15/2024

Property Sale

Sale
$422,000
Sq Ft1,632DeedBook 3265, Page 297Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 2885, Page 316Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$71,718

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 2650, Page 179Recorded11/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900