Skip to content

30 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1922

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 3, 2013

Property Information

Block93
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,461
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
26%
Improvement Value:$91,400
74%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,864+8.1%
2024$6,350+2.5%
2023$6,194-2.3%
2022$6,343+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From: HARPSTER, RICHARD A & SHARON, H/W

To: KOZIEL, PAUL & LAURIE, H/W

Sq Ft1,461DeedBook 2523, Page 283Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1922