Skip to content

24-26 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 27, 1992

Property Information

Block93
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-T-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
17%
Improvement Value:$135,600
83%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,081+8.1%
2024$8,402+2.5%
2023$8,195-2.3%
2022$8,392+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 957, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1910