Skip to content

17 Monroe St

Washington, NJ 07882

Built 1952

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block95
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description25 FR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
26%
Improvement Value:$87,000
74%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+8.1%
2024$6,076+2.5%
2023$5,927-2.3%
2022$6,069+0.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 2643, Page 64Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 2608, Page 309Recorded4/30/2015

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2208, Page 308

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1929, Page 164

Property Sale

Sale
$111,450
DeedBook 1695, Page 242

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 1317, Page 182

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 1023, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1952