Skip to content

133 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$130,380
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block99
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,616
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
24%
Improvement Value:$82,800
76%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+8.1%
2024$5,627+2.5%
2023$5,489-2.3%
2022$5,620+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,380
DeedBook 2371, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1901