Skip to content

123 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$331,500
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block99
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage2,408
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
22%
Improvement Value:$125,700
78%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,524+7.7%
2024$8,845+2.2%
2023$8,651-2.3%
2022$8,858+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$331,500
Sq Ft2,408DeedBook 3473, Page 252Recorded12/30/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2194, Page 233

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1552, Page 72

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1005, Page 24