Skip to content

38-40 Cornish St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block99
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,872
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
32%
Improvement Value:$78,900
68%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,445+10.3%
2024$5,844+2.5%
2023$5,700-2.3%
2022$5,837+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,872DeedBook 3453, Page 341Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,872DeedBook 3333, Page 158Recorded3/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1901