Skip to content

141 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block99
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-X-2UG
Dwellings2
ZoningB2
Sq Footage1,562
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
24%
Improvement Value:$82,300
76%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+8.1%
2024$5,622+2.5%
2023$5,484-2.3%
2022$5,615+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,562DeedBook 3219, Page 37

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 1992, Page 329

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1350, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1930