Skip to content

109 W Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1951

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block9
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
41%
Improvement Value:$69,300
59%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540+8.1%
2024$6,051+2.5%
2023$5,902-2.3%
2022$6,044+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2059, Page 205

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1915, Page 264

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1603, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1951