Skip to content

14 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1953

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block9
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,458
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
35%
Improvement Value:$90,600
65%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,808+8.1%
2024$7,223+2.5%
2023$7,046-2.3%
2022$7,215+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,458DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded2/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953