Skip to content

2508 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block1223
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF-SH
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,882
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
19%
Improvement Value:$182,400
81%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+0.2%
2024$7,540+3.7%
2023$7,272+1.8%
2022$7,140+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 15148, Page 73832

Property Sale

Sale
$299,000

To:

DeedBook 12738, Page 5368

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 12124, Page 92857

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$176,000

To:

DeedBook 7428, Page 30442