Skip to content

2529 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block1303
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,144
Acreage1.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
29%
Improvement Value:$103,400
71%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,857+0.2%
2024$4,848-0.4%
2023$4,868+1.8%
2022$4,780+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5984, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1996